- Loyal
- 7305B-2RS
7305B-2RS Bearing | Loyal
| 7305B-2RS interchange ZEN 7305B-2RS | |
| 7305B-2RS cross reference ZEN 7305B-2RS | |
| 7305B-2RS Equivalent bearing interchange guide: | |
| Price: | enquiry |
| Model Number: | 7305B-2RS |
| D | 62 mm |
| d | 25 mm |
| B | 17 mm |
| C | 17 mm |
| Weight | 0,22 Kg |
| Size (mm) | 25x62x17 |
| Width (mm) | 17 |
| Bearing number | 7305B-2RS |
| Bore Diameter (mm) | 25 |
| Outer Diameter (mm) | 62 |
| (Grease) Lubrication Speed | 9900 r/min |
| Basic dynamic load rating (C) | 25 kN |
| Basic static load rating (C0) | 13,4 kN |
UCTH207-21J-230 with Setscrew(inch)
CNSORDERNO: Normal-duty(2)
TOGN: UCTH207-21J-230
SDI: B-1/4-28UNF
SD: 1 5/16
UCTH201-8J-150 with Setscrew(inch)
CNSORDERNO: Normal-duty(2)
TOGN: UCTH201-8J-150
SDI: B-1/4-28UNF
SD: 1/2



7305B-2RS PDF download