- Loyal
- 7305B
7305B Bearing | Loyal
| 7305B interchange FBJ 7305B | |
| 7305B cross reference FBJ 7305B | |
| 7305B Equivalent bearing interchange guide: | |
| Price: | enquiry |
| Model Number: | 7305B |
| D | 62 mm |
| d | 25 mm |
| B | 17 mm |
| C | 17 mm |
| Weight | 0,23 Kg |
| Size (mm) | 25x62x17 |
| Width (mm) | 17 |
| Bearing number | 7305B |
| Angle (α) | 40 ° |
| Bore Diameter (mm) | 25 |
| Outer Diameter (mm) | 62 |
| (Grease) Lubrication Speed | 9000 r/min |
| Basic dynamic load rating (C) | 26000 kN |
| Basic static load rating (C0) | 15600 kN |
UCTH205-15J-150 with Setscrew(inch)
CNSORDERNO: Normal-duty(2)
TOGN: UCTH205-15J-150
SDI: B-1/4-28UNF
SD: 15/16
UCTH208-25J-300 with Setscrew(inch)
CNSORDERNO: Normal-duty(2)
TOGN: UCTH208-25J-300
SDI: B-1/4-28UNF
SD: 1 9/16
UCTH208-24J-300 with Setscrew(inch)
CNSORDERNO: Normal-duty(2)
TOGN: UCTH208-24J-300
SDI: B-1/4-28UNF
SD: 1 1/2



7305B PDF download