- Loyal
- NUP 2316 ECML
NUP 2316 ECML Bearing | Loyal
| NUP 2316 ECML interchange SKF NUP 2316 ECML | |
| NUP 2316 ECML cross reference SKF NUP 2316 ECML | |
| NUP 2316 ECML Equivalent bearing interchange guide: | |
| Price: | enquiry |
| Model Number: | NUP 2316 ECML |
| F | 101 mm |
| d | 80 mm |
| D | 170 mm |
| B | 58 mm |
| Size (mm) | 170x80x58 |
| Width (mm) | 58 |
| Mass bearing | 6.76 kg |
| d1 | 110 mm |
| D1 | 143.45 mm |
| Limiting speed | 5000 r/min |
| Bearing number | NUP 2316 ECML |
| Reference speed | 4300 r/min |
| Limiting value e | 0.3 |
| da min. | 92 mm |
| Da max. | 157.8 mm |
| ra max. | 2 mm |
| Bore Diameter (mm) | 170 |
| db min. | 113 mm |
| Outer Diameter (mm) | 80 |
| Axial load factor Y | 0.4 |
| ra - max. | 2 mm |
| Da - max. | 157.8 mm |
| db - min. | 113 mm |
| da - min. | 92 mm |
| r1,2 min. | 2.1 mm |
| r3,4 min. | 2.1 mm |
| d1 ≈ | 110 mm |
| D1 ≈ | 143.45 mm |
| r1,2 - min. | 2.1 mm |
| r3,4 - min. | 2.1 mm |
| Basic dynamic load rating C | 415 kN |
| Basic dynamic load rating - C | 415 kN |
| Fatigue load limit Pu | 55 kN |
| Calculation factor kr | 0.38 |
| Calculation factor - kr | 0.38 |
| Fatigue load limit - Pu | 55 kN |
| Basic static load rating C0 | 440 kN |
| Basic static load rating - C0 | 440 kN |
UCTH205-15J-150 with Setscrew(inch)
CNSORDERNO: Normal-duty(2)
TOGN: UCTH205-15J-150
SDI: B-1/4-28UNF
SD: 15/16
UCTH213-40J-300 with Setscrew(inch)
CNSORDERNO: Normal-duty(2)
TOGN: UCTH213-40J-300
SDI: B-R1/8
SD: 2 1/2
UCTH212-38J-300 with Setscrew(inch)
CNSORDERNO: Normal-duty(2)
TOGN: UCTH212-38J-300
SDI: B-R1/8
SD: 2 3/8



NUP 2316 ECML PDF download