- Loyal
- 48190/48120
48190/48120 Bearing | Loyal
| 48190/48120 interchange Timken 48190/48120 | |
| 48190/48120 cross reference Timken 48190/48120 | |
| 48190/48120 Equivalent bearing interchange guide: | |
| Price: | enquiry |
| Model Number: | 48190/48120 |
| R | 3,6 mm |
| a | 3,8 mm |
| d | 107,95 mm |
| D | 161,925 mm |
| T | 34,925 mm |
| B | 34,925 mm |
| C | 26,988 mm |
| r | 3,3 mm |
| Ab | 0,7 mm |
| Aa | 2,9 mm |
| Db | 146 mm |
| da | 116 mm |
| db | 122 mm |
| Da | 156 mm |
| Weight | 2,34 Kg |
| Size (mm) | 107.95x161.925x34.925 |
| Width (mm) | 34,925 |
| Factor (K) | 1,16 |
| Factor (G1) | 180,1 |
| Factor (Cg) | 0,0464 |
| Factor (G2) | 51 |
| Bearing number | 48190/48120 |
| Bore Diameter (mm) | 107,95 |
| Outer Diameter (mm) | 161,925 |
| Calculation factor (e) | 0,51 |
| Basic static load rating (C0) | 308 kN |
| Basic dynamic load rating (C1) | 178 kN |
| Basic dynamic load rating (C90) | 46,1 |
| Basic dynamic load rating (Ca90) | 39,9 |
UCTH207-21J-230 with Setscrew(inch)
CNSORDERNO: Normal-duty(2)
TOGN: UCTH207-21J-230
SDI: B-1/4-28UNF
SD: 1 5/16
UCTH211-35J-300 with Setscrew(inch)
CNSORDERNO: Normal-duty(2)
TOGN: UCTH211-35J-300
SDI: B-R1/8
SD: 2 3/16
UCTH209-26J-300 with Setscrew(inch)
CNSORDERNO: Normal-duty(2)
TOGN: UCTH209-26J-300
SDI: B-1/4-28UNF
SD: 1 5/8
UCHA215-48 with Setscrew(inch)
CNSORDERNO: A-R1/8
SDI: UCHA215-48
DVIS: 3.00000000
SD: Normal-duty(2)



48190/48120 PDF download