- Loyal
- 480/472A
480/472A Bearing | Loyal
| 480/472A interchange Timken 480/472A | |
| 480/472A cross reference Timken 480/472A | |
| 480/472A Equivalent bearing interchange guide: | |
| Price: | enquiry |
| Model Number: | 480/472A |
| D | 120 mm |
| d | 68,262 mm |
| T | 29,002 mm |
| B | 29,007 mm |
| C | 23,444 mm |
| R | 3,5 mm |
| r | 3,3 mm |
| Size (mm) | 68.262x120x29.002 |
| Width (mm) | 29,002 |
| Bearing number | 480/472A |
| Bore Diameter (mm) | 68,262 |
| Outer Diameter (mm) | 120 |
UCTH208-24J-300 with Setscrew(inch)
CNSORDERNO: Normal-duty(2)
TOGN: UCTH208-24J-300
SDI: B-1/4-28UNF
SD: 1 1/2
UCTH205-15J-150 with Setscrew(inch)
CNSORDERNO: Normal-duty(2)
TOGN: UCTH205-15J-150
SDI: B-1/4-28UNF
SD: 15/16
UCTH210-31J-300 with Setscrew(inch)
CNSORDERNO: Normal-duty(2)
TOGN: UCTH210-31J-300
SDI: B-1/4-28UNF
SD: 1 15/16
UCTH204-12J-150 with Setscrew(inch)
CNSORDERNO: Normal-duty(2)
TOGN: UCTH204-12J-150
SDI: B-1/4-28UNF
SD: 3/4



480/472A PDF download