- Loyal
- 480/472-B
480/472-B Bearing | Loyal
| 480/472-B interchange Timken 480/472-B | |
| 480/472-B cross reference Timken 480/472-B | |
| 480/472-B Equivalent bearing interchange guide: | |
| Price: | enquiry |
| Model Number: | 480/472-B |
| D | 120 mm |
| d | 68,262 mm |
| B | 29,007 mm |
| C | 24,237 mm |
| R | 3,5 mm |
| T1 | 11,095 mm |
| Size (mm) | 68.262x120x29.007 |
| Width (mm) | 29,007 |
| Bearing number | 480/472-B |
| Bore Diameter (mm) | 68,262 |
| Outer Diameter (mm) | 120 |
UCTH208-24J-300 with Setscrew(inch)
CNSORDERNO: Normal-duty(2)
TOGN: UCTH208-24J-300
SDI: B-1/4-28UNF
SD: 1 1/2
UCTH207-20J-230 with Setscrew(inch)
CNSORDERNO: Normal-duty(2)
TOGN: UCTH207-20J-230
SDI: B-1/4-28UNF
SD: 1 1/4
ZK311-32 Tapered bore (with adapter) inch - ZK series
DVIS: A-R1/8
CNSORDERNO: Heavy-duty(3)
SDI: ZK311-32
SD: 2.00000000
UCTH209-27J-300 with Setscrew(inch)
CNSORDERNO: Normal-duty(2)
TOGN: UCTH209-27J-300
SDI: B-1/4-28UNF
SD: 1 11/16



480/472-B PDF download