- Loyal
- 47TS967047
47TS967047 Bearing | Loyal
| 47TS967047 interchange KOYO 47TS967047 | |
| 47TS967047 cross reference KOYO 47TS967047 | |
| 47TS967047 Equivalent bearing interchange guide: | |
| Price: | enquiry |
| Model Number: | 47TS967047 |
| D | 700 mm |
| d | 480 mm |
| T | 470 mm |
| W | 470 mm |
| r min. | 5 mm |
| Weight | 621 Kg |
| r1 min. | 1,5 mm |
| Size (mm) | 480x700x470 |
| Width (mm) | 470 |
| Bearing number | 47TS967047 |
| Bore Diameter (mm) | 480 |
| Outer Diameter (mm) | 700 |
| Calculation factor (e) | 0,32 |
| Calculation factor (Y2) | 2,12 |
| Basic dynamic load rating (C) | 8080 kN |
| Basic static load rating (C0) | 18800 kN |
ZK212-34 Tapered bore (with adapter) inch - ZK series
DVIS: A-1/4-28UNF
CNSORDERNO: Normal-duty(2)
SDI: ZK212-34
SD: 2 1/8
UCTH208-24J-300 with Setscrew(inch)
CNSORDERNO: Normal-duty(2)
TOGN: UCTH208-24J-300
SDI: B-1/4-28UNF
SD: 1 1/2



47TS967047 PDF download