- Loyal
- 47TS604025
47TS604025 Bearing | Loyal
| 47TS604025 interchange KOYO 47TS604025 | |
| 47TS604025 cross reference KOYO 47TS604025 | |
| 47TS604025 Equivalent bearing interchange guide: | |
| Price: | enquiry |
| Model Number: | 47TS604025 |
| D | 400 mm |
| d | 300 mm |
| T | 254 mm |
| W | 254 mm |
| r min. | 4 mm |
| Weight | 84,6 Kg |
| r1 min. | 5 mm |
| Size (mm) | 300x400x254 |
| Width (mm) | 254 |
| Bearing number | 47TS604025 |
| Bore Diameter (mm) | 300 |
| Outer Diameter (mm) | 400 |
| Calculation factor (e) | 0,28 |
| Calculation factor (Y2) | 2,43 |
| Basic dynamic load rating (C) | 2220 kN |
| Basic static load rating (C0) | 5300 kN |
UCTH206-18J-150 with Setscrew(inch)
CNSORDERNO: Normal-duty(2)
TOGN: UCTH206-18J-150
SDI: B-1/4-28UNF
SD: 1 1/8
UCHA215-48 with Setscrew(inch)
CNSORDERNO: A-R1/8
SDI: UCHA215-48
DVIS: 3.00000000
SD: Normal-duty(2)
UCTH207-22J-230 with Setscrew(inch)
CNSORDERNO: Normal-duty(2)
TOGN: UCTH207-22J-230
SDI: B-1/4-28UNF
SD: 1 3/8



47TS604025 PDF download