- Loyal
- NNF5028PP
NNF5028PP Bearing | Loyal
| NNF5028PP interchange ZEN NNF5028PP | |
| NNF5028PP cross reference ZEN NNF5028PP | |
| NNF5028PP Equivalent bearing interchange guide: | |
| Price: | enquiry |
| Model Number: | NNF5028PP |
| D | 210 mm |
| d | 140 mm |
| B | 95 mm |
| Weight | 12,1 Kg |
| Size (mm) | 140x210x95 |
| Width (mm) | 95 |
| Bearing number | NNF5028PP |
| Bore Diameter (mm) | 140 |
| Outer Diameter (mm) | 210 |
| Basic dynamic load rating (C) | 600 kN |
| Basic static load rating (C0) | 1120 kN |
UCTH202-10J-150 with Setscrew(inch)
CNSORDERNO: Normal-duty(2)
TOGN: UCTH202-10J-150
SDI: B-1/4-28UNF
SD: 5/8
ZK312-34 Tapered bore (with adapter) inch - ZK series
DVIS: A-R1/8
CNSORDERNO: Heavy-duty(3)
SDI: ZK312-34
SD: 2 1/8
UCTH212-36J-300 with Setscrew(inch)
CNSORDERNO: Normal-duty(2)
TOGN: UCTH212-36J-300
SDI: B-R1/8
SD: 2 1/4
UCTH209-27J-300 with Setscrew(inch)
CNSORDERNO: Normal-duty(2)
TOGN: UCTH209-27J-300
SDI: B-1/4-28UNF
SD: 1 11/16



NNF5028PP PDF download