- Loyal
- 7306B
7306B Bearing | Loyal
| 7306B interchange ZEN 7306B | |
| 7306B cross reference ZEN 7306B | |
| 7306B Equivalent bearing interchange guide: | |
| Price: | enquiry |
| Model Number: | 7306B |
| D | 72 mm |
| d | 30 mm |
| B | 19 mm |
| C | 19 mm |
| Weight | 0,33 Kg |
| Size (mm) | 30x72x19 |
| Width (mm) | 19 |
| Bearing number | 7306B |
| Bore Diameter (mm) | 30 |
| Outer Diameter (mm) | 72 |
| (Grease) Lubrication Speed | 8500 r/min |
| Basic dynamic load rating (C) | 33,7 kN |
| Basic static load rating (C0) | 19,4 kN |
UCTH209-26J-300 with Setscrew(inch)
CNSORDERNO: Normal-duty(2)
TOGN: UCTH209-26J-300
SDI: B-1/4-28UNF
SD: 1 5/8
UCTH206-20J-150 with Setscrew(inch)
CNSORDERNO: Normal-duty(2)
TOGN: UCTH206-20J-150
SDI: B-1/4-28UNF
SD: 1 1/4
UCTH205-16J-150 with Setscrew(inch)
CNSORDERNO: Normal-duty(2)
TOGN: UCTH205-16J-150
SDI: B-1/4-28UNF
SD: 1.00000000
ZK312-34 Tapered bore (with adapter) inch - ZK series
DVIS: A-R1/8
CNSORDERNO: Heavy-duty(3)
SDI: ZK312-34
SD: 2 1/8



7306B PDF download