- Loyal
- 7220-B-TVP
7220-B-TVP Bearing | Loyal
| 7220-B-TVP interchange FAG 7220-B-TVP | |
| 7220-B-TVP cross reference FAG 7220-B-TVP | |
| 7220-B-TVP Equivalent bearing interchange guide: | |
| Price: | enquiry |
| Model Number: | 7220-B-TVP |
| D | 180 mm |
| d | 100 mm |
| B | 34 mm |
| a | 76 mm |
| m | 3,17 kg / Weight |
| α | 40 ° / Angle |
| Size (mm) | 100x180x34 |
| Width (mm) | 34 |
| d1 | 132,3 mm |
| nB | 4250 1/min / Reference speed |
| nG | 4400 1/min / Limiting speed |
| D1 | 149,6 mm |
| Cr | 142000 N / Dynamic load rating (radial) |
| C0r | 124000 N / Static load rating (radial) |
| Bearing number | 7220-B-TVP |
| Cur | 7100 N |
| rmin | 2,1 mm |
| ra max | 2,1 mm |
| r1 min | 1,1 mm |
| da min | 112 mm |
| Db max | 173 mm |
| Da max | 168 mm |
| ra1 max | 1 mm |
| Bore Diameter (mm) | 100 |
| Outer Diameter (mm) | 180 |
UCHA215-48 with Setscrew(inch)
CNSORDERNO: A-R1/8
SDI: UCHA215-48
DVIS: 3.00000000
SD: Normal-duty(2)
UCTH209-28J-300 with Setscrew(inch)
CNSORDERNO: Normal-duty(2)
TOGN: UCTH209-28J-300
SDI: B-1/4-28UNF
SD: 1 3/4
UCTH205-14J-150 with Setscrew(inch)
CNSORDERNO: Normal-duty(2)
TOGN: UCTH205-14J-150
SDI: B-1/4-28UNF
SD: 7/8
ZKX12-34 Tapered bore (with adapter) inch - ZK series
DVIS: A-1/4-28UNF
CNSORDERNO: Medium-duty(X)
SDI: ZKX12-34
SD: 2 1/8



7220-B-TVP PDF download