- Loyal
- 47TS432918
47TS432918 Bearing | Loyal
| 47TS432918 interchange KOYO 47TS432918 | |
| 47TS432918 cross reference KOYO 47TS432918 | |
| 47TS432918 Equivalent bearing interchange guide: | |
| Price: | enquiry |
| Model Number: | 47TS432918 |
| D | 288,925 mm |
| d | 215,9 mm |
| T | 177,8 mm |
| W | 177,8 mm |
| r min. | 3,2 mm |
| Weight | 30,6 Kg |
| r1 min. | 1 mm |
| Size (mm) | 215.9x288.925x177.8 |
| Width (mm) | 177,8 |
| Bearing number | 47TS432918 |
| Bore Diameter (mm) | 215,9 |
| Outer Diameter (mm) | 288,925 |
| Calculation factor (e) | 0,4 |
| Calculation factor (Y2) | 1,68 |
| Basic dynamic load rating (C) | 1060 kN |
| Basic static load rating (C0) | 2350 kN |
UCTH212-38J-300 with Setscrew(inch)
CNSORDERNO: Normal-duty(2)
TOGN: UCTH212-38J-300
SDI: B-R1/8
SD: 2 3/8
UCTH207-20J-230 with Setscrew(inch)
CNSORDERNO: Normal-duty(2)
TOGN: UCTH207-20J-230
SDI: B-1/4-28UNF
SD: 1 1/4
UCTH205-14J-150 with Setscrew(inch)
CNSORDERNO: Normal-duty(2)
TOGN: UCTH205-14J-150
SDI: B-1/4-28UNF
SD: 7/8
UCTH207-23J-230 with Setscrew(inch)
CNSORDERNO: Normal-duty(2)
TOGN: UCTH207-23J-230
SDI: B-1/4-28UNF
SD: 1 7/16



47TS432918 PDF download