- Loyal
- E2.6202-2Z
E2.6202-2Z Bearing | Loyal
| E2.6202-2Z interchange SKF E2.6202-2Z | |
| E2.6202-2Z cross reference SKF E2.6202-2Z | |
| E2.6202-2Z Equivalent bearing interchange guide: | |
| Price: | enquiry |
| Model Number: | E2.6202-2Z |
| C | 11 mm |
| d | 15 mm |
| D | 35 mm |
| B | 11 mm |
| d2 | – mm |
| D2 | 0,6 mm |
| D1 | 30,4 mm |
| d1 | 21,7 mm |
| Weight | 0,045 Kg |
| da min. | 21,6 mm |
| r2 min. | 19,2 mm |
| r1 min. | 19,2 mm |
| ra max. | 0,6 mm |
| Da max. | 30,8 mm |
| Size (mm) | 15x35x11 |
| Width (mm) | 11 |
| Limiting speed | 25000 r/min |
| Bearing number | E2.6202-2Z |
| Reference speed | 47000 r/min |
| Bore Diameter (mm) | 15 |
| Outer Diameter (mm) | 35 |
| Fatigue load limit (Pu) | 0,16 |
| Calculation factor (f0) | 13 |
| Basic dynamic load rating (C) | 7,8 kN |
| Basic static load rating (C0) | 3,75 kN |
UCTH206-19J-150 with Setscrew(inch)
CNSORDERNO: Normal-duty(2)
TOGN: UCTH206-19J-150
SDI: B-1/4-28UNF
SD: 1 3/16
UCTH201-8J-150 with Setscrew(inch)
CNSORDERNO: Normal-duty(2)
TOGN: UCTH201-8J-150
SDI: B-1/4-28UNF
SD: 1/2
UCTH211-32J-300 with Setscrew(inch)
CNSORDERNO: Normal-duty(2)
TOGN: UCTH211-32J-300
SDI: B-R1/8
SD: 2.00000000
ZKX11-32 Tapered bore (with adapter) inch - ZK series
DVIS: A-1/4-28UNF
CNSORDERNO: Medium-duty(X)
SDI: ZKX11-32
SD: 2.00000000



E2.6202-2Z PDF download