- Loyal
- E2.609-2Z
E2.609-2Z Bearing | Loyal
| E2.609-2Z interchange SKF E2.609-2Z | |
| E2.609-2Z cross reference SKF E2.609-2Z | |
| E2.609-2Z Equivalent bearing interchange guide: | |
| Price: | enquiry |
| Model Number: | E2.609-2Z |
| C | 7 mm |
| d | 9 mm |
| D | 24 mm |
| B | 7 mm |
| d2 | – mm |
| D2 | 0,3 mm |
| D1 | 21,2 mm |
| d1 | 14,4 mm |
| Weight | 0,014 Kg |
| da min. | 14,3 mm |
| r2 min. | 11 mm |
| r1 min. | 11 mm |
| ra max. | 0,3 mm |
| Da max. | 22 mm |
| Size (mm) | 9x24x7 |
| Width (mm) | 7 |
| Limiting speed | 37000 r/min |
| Bearing number | E2.609-2Z |
| Reference speed | 75000 r/min |
| Bore Diameter (mm) | 9 |
| Outer Diameter (mm) | 24 |
| Fatigue load limit (Pu) | 0,072 |
| Calculation factor (f0) | 13 |
| Basic dynamic load rating (C) | 3,71 kN |
| Basic static load rating (C0) | 1,66 kN |
UCTH210-32J-300 with Setscrew(inch)
CNSORDERNO: Normal-duty(2)
TOGN: UCTH210-32J-300
SDI: B-1/4-28UNF
SD: 2.00000000
UCTH210-31J-300 with Setscrew(inch)
CNSORDERNO: Normal-duty(2)
TOGN: UCTH210-31J-300
SDI: B-1/4-28UNF
SD: 1 15/16



E2.609-2Z PDF download