- Loyal
- NNF5052PP
NNF5052PP Bearing | Loyal
| NNF5052PP interchange ZEN NNF5052PP | |
| NNF5052PP cross reference ZEN NNF5052PP | |
| NNF5052PP Equivalent bearing interchange guide: | |
| Price: | enquiry |
| Model Number: | NNF5052PP |
| D | 400 mm |
| d | 260 mm |
| B | 190 mm |
| Weight | 90,7 Kg |
| Size (mm) | 260x400x190 |
| Width (mm) | 190 |
| Bearing number | NNF5052PP |
| Bore Diameter (mm) | 260 |
| Outer Diameter (mm) | 400 |
| Basic dynamic load rating (C) | 2130 kN |
| Basic static load rating (C0) | 4500 kN |
ZK311-32 Tapered bore (with adapter) inch - ZK series
DVIS: A-R1/8
CNSORDERNO: Heavy-duty(3)
SDI: ZK311-32
SD: 2.00000000
ZKX11-32 Tapered bore (with adapter) inch - ZK series
DVIS: A-1/4-28UNF
CNSORDERNO: Medium-duty(X)
SDI: ZKX11-32
SD: 2.00000000
UCTH207-21J-230 with Setscrew(inch)
CNSORDERNO: Normal-duty(2)
TOGN: UCTH207-21J-230
SDI: B-1/4-28UNF
SD: 1 5/16



NNF5052PP PDF download