- Loyal
- NNF5048PP
NNF5048PP Bearing | Loyal
| NNF5048PP interchange ZEN NNF5048PP | |
| NNF5048PP cross reference ZEN NNF5048PP | |
| NNF5048PP Equivalent bearing interchange guide: | |
| Price: | enquiry |
| Model Number: | NNF5048PP |
| D | 360 mm |
| d | 240 mm |
| B | 160 mm |
| Weight | 59,5 Kg |
| Size (mm) | 240x360x160 |
| Width (mm) | 160 |
| Bearing number | NNF5048PP |
| Bore Diameter (mm) | 240 |
| Outer Diameter (mm) | 360 |
| Basic dynamic load rating (C) | 1710 kN |
| Basic static load rating (C0) | 3550 kN |
ZKX11-32 Tapered bore (with adapter) inch - ZK series
DVIS: A-1/4-28UNF
CNSORDERNO: Medium-duty(X)
SDI: ZKX11-32
SD: 2.00000000
UCTH202-10J-150 with Setscrew(inch)
CNSORDERNO: Normal-duty(2)
TOGN: UCTH202-10J-150
SDI: B-1/4-28UNF
SD: 5/8
UCTH207-21J-230 with Setscrew(inch)
CNSORDERNO: Normal-duty(2)
TOGN: UCTH207-21J-230
SDI: B-1/4-28UNF
SD: 1 5/16



NNF5048PP PDF download