- Loyal
- 479/472A
479/472A Bearing | Loyal
| 479/472A interchange Timken 479/472A | |
| 479/472A cross reference Timken 479/472A | |
| 479/472A Equivalent bearing interchange guide: | |
| Price: | enquiry |
| Model Number: | 479/472A |
| D | 120 mm |
| d | 66,675 mm |
| T | 29,002 mm |
| B | 29,007 mm |
| C | 23,444 mm |
| R | 2,3 mm |
| r | 3,3 mm |
| Size (mm) | 66.675x120x29.002 |
| Width (mm) | 29,002 |
| Bearing number | 479/472A |
| Bore Diameter (mm) | 66,675 |
| Outer Diameter (mm) | 120 |
UCTH205-14J-150 with Setscrew(inch)
CNSORDERNO: Normal-duty(2)
TOGN: UCTH205-14J-150
SDI: B-1/4-28UNF
SD: 7/8
UCTH212-38J-300 with Setscrew(inch)
CNSORDERNO: Normal-duty(2)
TOGN: UCTH212-38J-300
SDI: B-R1/8
SD: 2 3/8
UCTH207-22J-230 with Setscrew(inch)
CNSORDERNO: Normal-duty(2)
TOGN: UCTH207-22J-230
SDI: B-1/4-28UNF
SD: 1 3/8
UCTH208-24J-300 with Setscrew(inch)
CNSORDERNO: Normal-duty(2)
TOGN: UCTH208-24J-300
SDI: B-1/4-28UNF
SD: 1 1/2



479/472A PDF download