- Loyal
- NNF5060PP
NNF5060PP Bearing | Loyal
| NNF5060PP interchange ZEN NNF5060PP | |
| NNF5060PP cross reference ZEN NNF5060PP | |
| NNF5060PP Equivalent bearing interchange guide: | |
| Price: | enquiry |
| Model Number: | NNF5060PP |
| D | 460 mm |
| d | 300 mm |
| B | 218 mm |
| Weight | 137 Kg |
| Size (mm) | 300x460x218 |
| Width (mm) | 218 |
| Bearing number | NNF5060PP |
| Bore Diameter (mm) | 300 |
| Outer Diameter (mm) | 460 |
| Basic dynamic load rating (C) | 2670 kN |
| Basic static load rating (C0) | 5850 kN |
UCTH211-32J-300 with Setscrew(inch)
CNSORDERNO: Normal-duty(2)
TOGN: UCTH211-32J-300
SDI: B-R1/8
SD: 2.00000000
UCTH212-38J-300 with Setscrew(inch)
CNSORDERNO: Normal-duty(2)
TOGN: UCTH212-38J-300
SDI: B-R1/8
SD: 2 3/8
UCTH209-27J-300 with Setscrew(inch)
CNSORDERNO: Normal-duty(2)
TOGN: UCTH209-27J-300
SDI: B-1/4-28UNF
SD: 1 11/16
UCTH205-16J-150 with Setscrew(inch)
CNSORDERNO: Normal-duty(2)
TOGN: UCTH205-16J-150
SDI: B-1/4-28UNF
SD: 1.00000000



NNF5060PP PDF download