- Loyal
- 477/472-B
477/472-B Bearing | Loyal
| 477/472-B interchange Timken 477/472-B | |
| 477/472-B cross reference Timken 477/472-B | |
| 477/472-B Equivalent bearing interchange guide: | |
| Price: | enquiry |
| Model Number: | 477/472-B |
| D | 120 mm |
| d | 63,5 mm |
| B | 29,007 mm |
| C | 24,237 mm |
| R | 0,8 mm |
| T1 | 11,095 mm |
| Size (mm) | 63.5x120x29.007 |
| Width (mm) | 29,007 |
| Bearing number | 477/472-B |
| Bore Diameter (mm) | 63,5 |
| Outer Diameter (mm) | 120 |
UCTH210-31J-300 with Setscrew(inch)
CNSORDERNO: Normal-duty(2)
TOGN: UCTH210-31J-300
SDI: B-1/4-28UNF
SD: 1 15/16
UCTH207-20J-230 with Setscrew(inch)
CNSORDERNO: Normal-duty(2)
TOGN: UCTH207-20J-230
SDI: B-1/4-28UNF
SD: 1 1/4
UCTH207-21J-230 with Setscrew(inch)
CNSORDERNO: Normal-duty(2)
TOGN: UCTH207-21J-230
SDI: B-1/4-28UNF
SD: 1 5/16



477/472-B PDF download