- Loyal
- E2.6314-2Z
E2.6314-2Z Bearing | Loyal
| E2.6314-2Z interchange SKF E2.6314-2Z | |
| E2.6314-2Z cross reference SKF E2.6314-2Z | |
| E2.6314-2Z Equivalent bearing interchange guide: | |
| Price: | enquiry |
| Model Number: | E2.6314-2Z |
| D | 150 mm |
| d | 70 mm |
| B | 35 mm |
| Size (mm) | 150x70x35 |
| Width (mm) | 35 |
| d1 | 94.95 mm |
| D2 | 129.9 mm |
| Bearing number | E2.6314-2Z |
| Limiting speed | 5000 r/min |
| Reference speed | 11000 r/min |
| Bore Diameter (mm) | 150 |
| Outer Diameter (mm) | 70 |
| ra - max. | 2 mm |
| da - min. | 82 mm |
| Da - max. | 138 mm |
| da - max. | 94.9 mm |
| r1,2 - min. | 2.1 mm |
| Basic dynamic load rating - C | 104 kN |
| Fatigue load limit - Pu | 2.8 kN |
| Calculation factor - kr | 0.03 |
| Calculation factor - f0 | 13 |
| Basic static load rating - C0 | 68 kN |
UCTH207-20J-230 with Setscrew(inch)
CNSORDERNO: Normal-duty(2)
TOGN: UCTH207-20J-230
SDI: B-1/4-28UNF
SD: 1 1/4
ZK212-34 Tapered bore (with adapter) inch - ZK series
DVIS: A-1/4-28UNF
CNSORDERNO: Normal-duty(2)
SDI: ZK212-34
SD: 2 1/8
UCTH207-23J-230 with Setscrew(inch)
CNSORDERNO: Normal-duty(2)
TOGN: UCTH207-23J-230
SDI: B-1/4-28UNF
SD: 1 7/16



E2.6314-2Z PDF download