- Loyal
- NNU 40/670 M/W33
NNU 40/670 M/W33 Bearing | Loyal
| NNU 40/670 M/W33 interchange ISB NNU 40/670 M/W33 | |
| NNU 40/670 M/W33 cross reference ISB NNU 40/670 M/W33 | |
| NNU 40/670 M/W33 Equivalent bearing interchange guide: | |
| Price: | enquiry |
| Model Number: | NNU 40/670 M/W33 |
| D | 980 mm |
| d | 670 mm |
| B | 308 mm |
| C | 308 mm |
| Weight | 765 Kg |
| Size (mm) | 670x980x308 |
| Width (mm) | 308 |
| Bearing number | NNU 40/670 M/W33 |
| Bore Diameter (mm) | 670 |
| Outer Diameter (mm) | 980 |
| (Grease) Lubrication Speed | 540 r/min |
| Basic dynamic load rating (C) | 8251,6 kN |
| Basic static load rating (C0) | 19208 kN |
UCTH211-35J-300 with Setscrew(inch)
CNSORDERNO: Normal-duty(2)
TOGN: UCTH211-35J-300
SDI: B-R1/8
SD: 2 3/16
UCTH207-22J-230 with Setscrew(inch)
CNSORDERNO: Normal-duty(2)
TOGN: UCTH207-22J-230
SDI: B-1/4-28UNF
SD: 1 3/8
UCTH206-18J-150 with Setscrew(inch)
CNSORDERNO: Normal-duty(2)
TOGN: UCTH206-18J-150
SDI: B-1/4-28UNF
SD: 1 1/8



NNU 40/670 M/W33 PDF download