- Loyal
- 7219BDB
7219BDB Bearing | Loyal
| 7219BDB interchange NTN 7219BDB | |
| 7219BDB cross reference NTN 7219BDB | |
| 7219BDB Equivalent bearing interchange guide: | |
| Price: | enquiry |
| Model Number: | 7219BDB |
| a | 71,5 mm |
| d | 95 mm |
| D | 170 mm |
| B | 32 mm |
| C | 32 mm |
| 2B | 64 mm |
| Weight | 5,44 Kg |
| Db max | 163 mm |
| r min. | 2,1 mm |
| da min. | 107 mm |
| ra max. | 2 mm |
| r1 min. | 1,1 mm |
| ra1 max. | 1 mm |
| Size (mm) | 95x170x32 |
| Width (mm) | 32 |
| Bearing number | 7219BDB |
| Angle (α) | 40 ° |
| Bore Diameter (mm) | 95 |
| Outer Diameter (mm) | 170 |
| (Grease) Lubrication Speed | 2 900 r/min |
| Basic dynamic load rating (C) | 196 kN |
| Basic static load rating (C0) | 215 kN |
ZKX12-34 Tapered bore (with adapter) inch - ZK series
DVIS: A-1/4-28UNF
CNSORDERNO: Medium-duty(X)
SDI: ZKX12-34
SD: 2 1/8
UCTH210-30J-300 with Setscrew(inch)
CNSORDERNO: Normal-duty(2)
TOGN: UCTH210-30J-300
SDI: B-1/4-28UNF
SD: 1 7/8



7219BDB PDF download