- Loyal
- 47686/47620
47686/47620 Bearing | Loyal
| 47686/47620 interchange KBC 47686/47620 | |
| 47686/47620 cross reference KBC 47686/47620 | |
| 47686/47620 Equivalent bearing interchange guide: | |
| Price: | enquiry |
| Model Number: | 47686/47620 |
| D | 133.35 mm |
| d | 82.55 mm |
| T | 33.338 mm |
| B | 33.338 mm |
| C | 26.195 mm |
| a | 29.4 mm |
| Weight | 1.69 Kg |
| r1 min. | 3.5 mm |
| r3 min. | 3.3 mm |
| r4 min. | 3.3 mm |
| r2 min. | 3.5 mm |
| Size (mm) | 82.55x133.35x33.338 |
| Width (mm) | 33.338 |
| Bearing number | 47686/47620 |
| Bore Diameter (mm) | 82.55 |
| Outer Diameter (mm) | 133.35 |
| Calculation factor (e) | 0.4 |
| Calculation factor (Y) | 1.5 |
| (Oil) Lubrication Speed | 3600 r/min |
| (Grease) Lubrication Speed | 2600 r/min |
| Basic dynamic load rating (C) | 154 kN |
| Basic static load rating (C0) | 238 kN |
ZK311-32 Tapered bore (with adapter) inch - ZK series
DVIS: A-R1/8
CNSORDERNO: Heavy-duty(3)
SDI: ZK311-32
SD: 2.00000000
ZK212-34 Tapered bore (with adapter) inch - ZK series
DVIS: A-1/4-28UNF
CNSORDERNO: Normal-duty(2)
SDI: ZK212-34
SD: 2 1/8
UCTH204-12J-150 with Setscrew(inch)
CNSORDERNO: Normal-duty(2)
TOGN: UCTH204-12J-150
SDI: B-1/4-28UNF
SD: 3/4
UCTH210-31J-300 with Setscrew(inch)
CNSORDERNO: Normal-duty(2)
TOGN: UCTH210-31J-300
SDI: B-1/4-28UNF
SD: 1 15/16



47686/47620 PDF download