- Loyal
- 4T-JL819349/JL819310
4T-JL819349/JL819310 Bearing | Loyal
| 4T-JL819349/JL819310 interchange NTN 4T-JL819349/JL819310 | |
| 4T-JL819349/JL819310 cross reference NTN 4T-JL819349/JL819310 | |
| 4T-JL819349/JL819310 Equivalent bearing interchange guide: | |
| Price: | enquiry |
| Model Number: | 4T-JL819349/JL819310 |
| a | 30.9 mm |
| D | 135 mm |
| e | 0.58 |
| C | 14 mm |
| T | 20 mm |
| B | 20 mm |
| d | 95 mm |
| Y2 | 1.03 |
| Y0 | 0.57 |
| Mass | 0.84 kg |
| ra max | 5 mm |
| rs min | 5 mm |
| r1a max | 2.5 mm |
| r1s min | 2.5 mm |
| Category | Bearings |
| Size (mm) | 95x135x20 |
| Inventory | 0.0 |
| Nlim (oil) | 3,000 rpm |
| Width (mm) | 20 |
| Nlim (grease) | 2,500 rpm |
| Product Group | B04334 |
| Bearing number | 4T-JL819349/JL819310 |
| Static load, C0 | 129 kN |
| Dynamic load, C | 76.5 kN |
| Manufacturer Name | NTN |
| Weight / Kilogram | 0.868 |
| Bore Diameter (mm) | 95 |
| Outer Diameter (mm) | 135 |
| Minimum Buy Quantity | N/A |
| Rating life coefficient, A2 | 1.4 |
| Min operating temperature, Tmin | -40 °C |
| Max operating temperature, Tmax | 120 °C |
| Characteristic cage frequency, FTF | 0.47 Hz |
| Characteristic outer ring frequency, BPF0 | 16.35 Hz |
| Characteristic inner ring frequency, BPFI | 18.65 Hz |
| Characteristic rolling element frequency, BSF | 14.09 Hz |
UCTH209-27J-300 with Setscrew(inch)
CNSORDERNO: Normal-duty(2)
TOGN: UCTH209-27J-300
SDI: B-1/4-28UNF
SD: 1 11/16
ZK212-34 Tapered bore (with adapter) inch - ZK series
DVIS: A-1/4-28UNF
CNSORDERNO: Normal-duty(2)
SDI: ZK212-34
SD: 2 1/8
ZKX11-32 Tapered bore (with adapter) inch - ZK series
DVIS: A-1/4-28UNF
CNSORDERNO: Medium-duty(X)
SDI: ZKX11-32
SD: 2.00000000



4T-JL819349/JL819310 PDF download