- Loyal
- 7308 A-UX
7308 A-UX Bearing | Loyal
| 7308 A-UX interchange Loyal 7308 A-UX | |
| 7308 A-UX cross reference Loyal 7308 A-UX | |
| 7308 A-UX Equivalent bearing interchange guide: | |
| Price: | enquiry |
| Model Number: | 7308 A-UX |
| D | 90 mm |
| d | 40 mm |
| a | 14,5 mm |
| B1 | 46 mm |
| Weight | 1,466 Kg |
| Size (mm) | 40x90x46 |
| Width (mm) | 46 |
| Bearing number | 7308 A-UX |
| Angle (α) | 25 ° |
| Bore Diameter (mm) | 40 |
| Outer Diameter (mm) | 90 |
| (Grease) Lubrication Speed | 7400 r/min |
| Basic dynamic load rating (C) | 70,2 kN |
| Basic static load rating (C0) | 54,9 kN |
UCTH209-27J-300 with Setscrew(inch)
CNSORDERNO: Normal-duty(2)
TOGN: UCTH209-27J-300
SDI: B-1/4-28UNF
SD: 1 11/16
UCTH205-15J-150 with Setscrew(inch)
CNSORDERNO: Normal-duty(2)
TOGN: UCTH205-15J-150
SDI: B-1/4-28UNF
SD: 15/16
UCTH209-28J-300 with Setscrew(inch)
CNSORDERNO: Normal-duty(2)
TOGN: UCTH209-28J-300
SDI: B-1/4-28UNF
SD: 1 3/4
UCTH206-18J-150 with Setscrew(inch)
CNSORDERNO: Normal-duty(2)
TOGN: UCTH206-18J-150
SDI: B-1/4-28UNF
SD: 1 1/8



7308 A-UX PDF download