- Loyal
- 7308 A
7308 A Bearing | Loyal
| 7308 A interchange ISO 7308 A | |
| 7308 A cross reference ISO 7308 A | |
| 7308 A Equivalent bearing interchange guide: | |
| Price: | enquiry |
| Model Number: | 7308 A |
| D | 90 mm |
| d | 40 mm |
| B | 23 mm |
| C | 23 mm |
| a | 30,3 mm |
| Size (mm) | 40x90x23 |
| Width (mm) | 23 |
| Bearing number | 7308 A |
| Angle (α) | 25 ° |
| Bore Diameter (mm) | 40 |
| Outer Diameter (mm) | 90 |
ZK311-32 Tapered bore (with adapter) inch - ZK series
DVIS: A-R1/8
CNSORDERNO: Heavy-duty(3)
SDI: ZK311-32
SD: 2.00000000
UCTH204-12J-150 with Setscrew(inch)
CNSORDERNO: Normal-duty(2)
TOGN: UCTH204-12J-150
SDI: B-1/4-28UNF
SD: 3/4
ZK212-34 Tapered bore (with adapter) inch - ZK series
DVIS: A-1/4-28UNF
CNSORDERNO: Normal-duty(2)
SDI: ZK212-34
SD: 2 1/8
UCTH210-30J-300 with Setscrew(inch)
CNSORDERNO: Normal-duty(2)
TOGN: UCTH210-30J-300
SDI: B-1/4-28UNF
SD: 1 7/8



7308 A PDF download