- Loyal
- 7308
7308 Bearing | Loyal
| 7308 interchange KOYO 7308 | |
| 7308 cross reference KOYO 7308 | |
| 7308 Equivalent bearing interchange guide: | |
| Price: | enquiry |
| Model Number: | 7308 |
| D | 90 mm |
| d | 40 mm |
| B | 23 mm |
| C | 23 mm |
| a | 30.3 mm |
| f0 | - |
| Cu | 2.30 |
| Cr | 61.0 |
| C0r | 32.9 |
| a(mm) | 30.3 |
| Weight | 0.657 Kg |
| r min. | 1.5 mm |
| r(min) | 1.5 |
| r1(min) | 1 |
| da min. | 48.5 mm |
| ra max. | 1.5 mm |
| Da max. | 81.5 mm |
| r1 min. | 1 mm |
| da(min) | 48.5 |
| Da(max) | 81.5 |
| ra(max) | 1.5 |
| Oil lub. | 9600 |
| Size (mm) | 40x90x23 |
| Width (mm) | 23 |
| Bearing No. | 7308 |
| Grease lub. | 7300 |
| Bearing number | 7308 |
| Angle (α) | 30 ° |
| (Refer.)Mass(kg) | 0.657 |
| Bore Diameter (mm) | 40 |
| Outer Diameter (mm) | 90 |
| (Grease) Lubrication Speed | 9200 r/min |
UCTH211-32J-300 with Setscrew(inch)
CNSORDERNO: Normal-duty(2)
TOGN: UCTH211-32J-300
SDI: B-R1/8
SD: 2.00000000
UCTH202-10J-150 with Setscrew(inch)
CNSORDERNO: Normal-duty(2)
TOGN: UCTH202-10J-150
SDI: B-1/4-28UNF
SD: 5/8
UCTH207-23J-230 with Setscrew(inch)
CNSORDERNO: Normal-duty(2)
TOGN: UCTH207-23J-230
SDI: B-1/4-28UNF
SD: 1 7/16
UCTH211-34J-300 with Setscrew(inch)
CNSORDERNO: Normal-duty(2)
TOGN: UCTH211-34J-300
SDI: B-R1/8
SD: 2 1/8



7308 PDF download