- Loyal
- 7308
7308 Bearing | Loyal
| 7308 interchange NACHI 7308 | |
| 7308 cross reference NACHI 7308 | |
| 7308 Equivalent bearing interchange guide: | |
| Price: | enquiry |
| Model Number: | 7308 |
| D | 90 mm |
| d | 40 mm |
| B | 23 mm |
| C | 23 mm |
| a | 7.3 mm |
| r1 | 1 mm |
| Width | 23 mm |
| Weight | 0.655 Kg |
| r min. | 1.5 mm |
| ra max. | 1.5 mm |
| Da max. | 81 mm |
| da min. | 49 mm |
| r1 min. | 1 mm |
| ra (max) | 1.5 mm |
| Da1 (max) | 81 mm |
| Da2 (max) | 84.6 mm |
| da2 (min) | 45 mm |
| da1 (min) | 49 mm |
| Size (mm) | 40x90x23 |
| Enclosure | Open |
| Bore Type | Cylindrical Bore |
| Bore Size | 40 mm |
| ra1 (max) | 1 mm |
| Width (mm) | 23 |
| Configuration | Single Row |
| Bearing number | 7308 |
| Angle (α) | 30 ° |
| Outside Diameter | 90 mm |
| Static Load Rating | 33,000 N |
| Bore Diameter (mm) | 40 |
| Dynamic Load Rating | 49,000 N |
| Outer Diameter (mm) | 90 |
| Limiting Speed - Oil | 9,200 rpm |
| Fillet Radius/Chamfer | 1.5 mm |
| Limiting Speed - Grease | 7,000 rpm |
| (Grease) Lubrication Speed | 7000 r/min |
| Basic static load rating (C0) | 33 kN |
| Basic dynamic load rating (C) | 49 kN |
UCTH210-32J-300 with Setscrew(inch)
CNSORDERNO: Normal-duty(2)
TOGN: UCTH210-32J-300
SDI: B-1/4-28UNF
SD: 2.00000000
ZKX11-32 Tapered bore (with adapter) inch - ZK series
DVIS: A-1/4-28UNF
CNSORDERNO: Medium-duty(X)
SDI: ZKX11-32
SD: 2.00000000
UCTH205-15J-150 with Setscrew(inch)
CNSORDERNO: Normal-duty(2)
TOGN: UCTH205-15J-150
SDI: B-1/4-28UNF
SD: 15/16
UCTH209-26J-300 with Setscrew(inch)
CNSORDERNO: Normal-duty(2)
TOGN: UCTH209-26J-300
SDI: B-1/4-28UNF
SD: 1 5/8



7308 PDF download