- Loyal
- 4T-L319249/L319210
4T-L319249/L319210 Bearing | Loyal
| 4T-L319249/L319210 interchange NTN 4T-L319249/L319210 | |
| 4T-L319249/L319210 cross reference NTN 4T-L319249/L319210 | |
| 4T-L319249/L319210 Equivalent bearing interchange guide: | |
| Price: | enquiry |
| Model Number: | 4T-L319249/L319210 |
| a | 21.64 mm |
| D | 130,175 mm |
| C | 16,67 mm |
| B | 21,433 mm |
| T | 20,638 mm |
| e | 0.35 |
| d | 95 mm |
| Y2 | 1.72 |
| d1 | 113.5 mm |
| Y0 | 0.95 |
| da | 103 mm |
| Db | 125 mm |
| db | 101 mm |
| Da | 122 mm |
| a - | 1 mm |
| Mass | 0.79 kg |
| Weight | 0,789 Kg |
| ra max | 1.5 mm |
| ra max. | 1,5 mm |
| r1a max | 1.5 mm |
| ra1 max. | 1,5 mm |
| Category | Roller Bearings |
| Inventory | 0.0 |
| Size (mm) | 95x130.175x20.638 |
| Width (mm) | 20,638 |
| Nlim (oil) | 3,300 rpm |
| Nlim (grease) | 2,500 rpm |
| Product Group | B04336 |
| Bearing number | 4T-L319249/L319210 |
| Dynamic load, C | 81 kN |
| Static load, C0 | 147 kN |
| Weight / Kilogram | 0 |
| Manufacturer Name | NTN |
| Bore Diameter (mm) | 95 |
| Outer Diameter (mm) | 130,175 |
| Minimum Buy Quantity | N/A |
| Calculation factor (e) | 0,35 |
| Fatigue limit load, Cu | 17.3 kN |
| Calculation factor (Y0) | 0,95 |
| (Oil) Lubrication Speed | 3 300 r/min |
| (Grease) Lubrication Speed | 2 500 r/min |
| Rating life coefficient, A2 | 1.4 |
| Basic static load rating (C0) | 147 kN |
| Basic dynamic load rating (C) | 81 kN |
| Max operating temperature, Tmax | 120 °C |
| Min operating temperature, Tmin | -40 °C |
| Characteristic cage frequency, FTF | 0.47 Hz |
| Characteristic outer ring frequency, BPF0 | 16.85 Hz |
| Characteristic inner ring frequency, BPFI | 19.15 Hz |
| Characteristic rolling element frequency, BSF | 15.2 Hz |
UCTH207-22J-230 with Setscrew(inch)
CNSORDERNO: Normal-duty(2)
TOGN: UCTH207-22J-230
SDI: B-1/4-28UNF
SD: 1 3/8
UCTH205-14J-150 with Setscrew(inch)
CNSORDERNO: Normal-duty(2)
TOGN: UCTH205-14J-150
SDI: B-1/4-28UNF
SD: 7/8



4T-L319249/L319210 PDF download