- Loyal
- E25KRR
E25KRR Bearing | Loyal
| E25KRR interchange Timken E25KRR | |
| E25KRR cross reference Timken E25KRR | |
| E25KRR Equivalent bearing interchange guide: | |
| Price: | enquiry |
| Model Number: | E25KRR |
| P | 15,82 mm |
| S | 17,5 mm |
| d | 25 mm |
| D | 52 mm |
| B | 34,92 mm |
| C | 15 mm |
| O | 16,66 mm |
| L | 4 mm |
| F1 | 45,19 mm |
| d1 | 38,1 mm |
| B1 | 44,1 mm |
| B2 | 13,5 mm |
| Weight | 0,231 Kg |
| Size (mm) | 25x52x34.92 |
| Width (mm) | 34,92 |
| Bearing number | E25KRR |
| Bore Diameter (mm) | 25 |
| Outer Diameter (mm) | 52 |
| Basic dynamic load rating (C) | 15,8 kN |
UCTH201-8J-150 with Setscrew(inch)
CNSORDERNO: Normal-duty(2)
TOGN: UCTH201-8J-150
SDI: B-1/4-28UNF
SD: 1/2
UCTH206-20J-150 with Setscrew(inch)
CNSORDERNO: Normal-duty(2)
TOGN: UCTH206-20J-150
SDI: B-1/4-28UNF
SD: 1 1/4
UCTH207-20J-230 with Setscrew(inch)
CNSORDERNO: Normal-duty(2)
TOGN: UCTH207-20J-230
SDI: B-1/4-28UNF
SD: 1 1/4



E25KRR PDF download