- Loyal
- E2.YSP 209-111 SB-2F
E2.YSP 209-111 SB-2F Bearing | Loyal
| E2.YSP 209-111 SB-2F interchange SKF E2.YSP 209-111 SB-2F | |
| E2.YSP 209-111 SB-2F cross reference SKF E2.YSP 209-111 SB-2F | |
| E2.YSP 209-111 SB-2F Equivalent bearing interchange guide: | |
| Price: | enquiry |
| Model Number: | E2.YSP 209-111 SB-2F |
| D | 85 mm |
| d | 42.862 mm |
| C | 22 mm |
| Size (mm) | 85x42.862x44 |
| Width (mm) | 44 |
| Mass bearing | 0.69 kg |
| d2 | 67 mm |
| s1 | 26.5 mm |
| B1 | 44 mm |
| d1 | 56.8 mm |
| Limiting speed | 5000 r/min |
| Bearing number | E2.YSP 209-111 SB-2F |
| Bore Diameter (mm) | 85 |
| Outer Diameter (mm) | 42,862 |
| Thread - G2 | M6 |
| Basic dynamic load rating - C | 33.2 kN |
| Fatigue load limit - Pu | 0.915 kN |
| Calculation factor - f0 | 14 |
| Hexagonal key size for grub screw - H | 3 mm |
| Basic static load rating - C0 | 21.6 kN |
ZKX12-34 Tapered bore (with adapter) inch - ZK series
DVIS: A-1/4-28UNF
CNSORDERNO: Medium-duty(X)
SDI: ZKX12-34
SD: 2 1/8
ZK312-34 Tapered bore (with adapter) inch - ZK series
DVIS: A-R1/8
CNSORDERNO: Heavy-duty(3)
SDI: ZK312-34
SD: 2 1/8
UCHA215-48 with Setscrew(inch)
CNSORDERNO: A-R1/8
SDI: UCHA215-48
DVIS: 3.00000000
SD: Normal-duty(2)



E2.YSP 209-111 SB-2F PDF download