- Loyal
- E2.YSP 209 SB-2F
E2.YSP 209 SB-2F Bearing | Loyal
| E2.YSP 209 SB-2F interchange SKF E2.YSP 209 SB-2F | |
| E2.YSP 209 SB-2F cross reference SKF E2.YSP 209 SB-2F | |
| E2.YSP 209 SB-2F Equivalent bearing interchange guide: | |
| Price: | enquiry |
| Model Number: | E2.YSP 209 SB-2F |
| D | 85 mm |
| d | 45 mm |
| C | 22 mm |
| Category | Bearings |
| Inventory | 0.0 |
| Size (mm) | 85x45x44 |
| Width (mm) | 44 |
| Mass bearing | 0.64 kg |
| Product Group | M06110 |
| B1 | 44 mm |
| d1 | 56.8 mm |
| d2 | 67 mm |
| s1 | 26.5 mm |
| Limiting speed | 4300 r/min |
| Bearing number | E2.YSP 209 SB-2F |
| Manufacturer Name | SKF |
| Weight / Kilogram | 0 |
| Bore Diameter (mm) | 85 |
| Outer Diameter (mm) | 45 |
| Minimum Buy Quantity | N/A |
| Thread - G2 | M6 |
| Basic dynamic load rating - C | 33.2 kN |
| Fatigue load limit - Pu | 0.915 kN |
| Calculation factor - f0 | 14 |
| Hexagonal key size for grub screw - H | 3 mm |
| Basic static load rating - C0 | 21.6 kN |
UCTH205-15J-150 with Setscrew(inch)
CNSORDERNO: Normal-duty(2)
TOGN: UCTH205-15J-150
SDI: B-1/4-28UNF
SD: 15/16
ZK212-34 Tapered bore (with adapter) inch - ZK series
DVIS: A-1/4-28UNF
CNSORDERNO: Normal-duty(2)
SDI: ZK212-34
SD: 2 1/8
UCTH211-34J-300 with Setscrew(inch)
CNSORDERNO: Normal-duty(2)
TOGN: UCTH211-34J-300
SDI: B-R1/8
SD: 2 1/8



E2.YSP 209 SB-2F PDF download