- Loyal
- E2.YSP 208 SB-2F
E2.YSP 208 SB-2F Bearing | Loyal
| E2.YSP 208 SB-2F interchange SKF E2.YSP 208 SB-2F | |
| E2.YSP 208 SB-2F cross reference SKF E2.YSP 208 SB-2F | |
| E2.YSP 208 SB-2F Equivalent bearing interchange guide: | |
| Price: | enquiry |
| Model Number: | E2.YSP 208 SB-2F |
| D | 80 mm |
| d | 40 mm |
| C | 21 mm |
| Category | Bearings |
| Inventory | 0.0 |
| Size (mm) | 80x40x42.9 |
| Width (mm) | 42,9 |
| Mass bearing | 0.59 kg |
| Product Group | M06110 |
| B1 | 42.9 mm |
| d1 | 51.8 mm |
| d2 | 62 mm |
| s1 | 25.9 mm |
| Limiting speed | 4800 r/min |
| Bearing number | E2.YSP 208 SB-2F |
| Weight / Kilogram | 0 |
| Manufacturer Name | SKF |
| Bore Diameter (mm) | 80 |
| Outer Diameter (mm) | 40 |
| Minimum Buy Quantity | N/A |
| Thread - G2 | M6 |
| Basic dynamic load rating - C | 30.7 kN |
| Fatigue load limit - Pu | 0.8 kN |
| Calculation factor - f0 | 14 |
| Hexagonal key size for grub screw - H | 3 mm |
| Basic static load rating - C0 | 19 kN |
| Recommended tightening torque for grub screw | 7.4 N·m |
ZK312-34 Tapered bore (with adapter) inch - ZK series
DVIS: A-R1/8
CNSORDERNO: Heavy-duty(3)
SDI: ZK312-34
SD: 2 1/8
UCTH210-30J-300 with Setscrew(inch)
CNSORDERNO: Normal-duty(2)
TOGN: UCTH210-30J-300
SDI: B-1/4-28UNF
SD: 1 7/8
UCTH210-32J-300 with Setscrew(inch)
CNSORDERNO: Normal-duty(2)
TOGN: UCTH210-32J-300
SDI: B-1/4-28UNF
SD: 2.00000000
UCTH207-20J-230 with Setscrew(inch)
CNSORDERNO: Normal-duty(2)
TOGN: UCTH207-20J-230
SDI: B-1/4-28UNF
SD: 1 1/4



E2.YSP 208 SB-2F PDF download