- Loyal
- E2.YSP 205-100 SB-2F
E2.YSP 205-100 SB-2F Bearing | Loyal
| E2.YSP 205-100 SB-2F interchange SKF E2.YSP 205-100 SB-2F | |
| E2.YSP 205-100 SB-2F cross reference SKF E2.YSP 205-100 SB-2F | |
| E2.YSP 205-100 SB-2F Equivalent bearing interchange guide: | |
| Price: | enquiry |
| Model Number: | E2.YSP 205-100 SB-2F |
| D | 52 mm |
| d | 25.4 mm |
| C | 15 mm |
| Size (mm) | 52x25.4x33 |
| Width (mm) | 33 |
| Mass bearing | 0.18 kg |
| d2 | 41.7 mm |
| s1 | 21 mm |
| B1 | 33 mm |
| d1 | 33.74 mm |
| Limiting speed | 8500 r/min |
| Bearing number | E2.YSP 205-100 SB-2F |
| Bore Diameter (mm) | 52 |
| Outer Diameter (mm) | 25,4 |
| Thread - G2 | M5 |
| Basic dynamic load rating - C | 14 kN |
| Fatigue load limit - Pu | 0.335 kN |
| Calculation factor - f0 | 14 |
| Hexagonal key size for grub screw - H | 2.5 mm |
| Basic static load rating - C0 | 7.8 kN |
| Recommended tightening torque for grub screw | 4.2 N·m |
ZKX12-34 Tapered bore (with adapter) inch - ZK series
DVIS: A-1/4-28UNF
CNSORDERNO: Medium-duty(X)
SDI: ZKX12-34
SD: 2 1/8
UCTH207-20J-230 with Setscrew(inch)
CNSORDERNO: Normal-duty(2)
TOGN: UCTH207-20J-230
SDI: B-1/4-28UNF
SD: 1 1/4
ZKX11-32 Tapered bore (with adapter) inch - ZK series
DVIS: A-1/4-28UNF
CNSORDERNO: Medium-duty(X)
SDI: ZKX11-32
SD: 2.00000000



E2.YSP 205-100 SB-2F PDF download