- Loyal
- NNU 41/670 K30M/W33
NNU 41/670 K30M/W33 Bearing | Loyal
| NNU 41/670 K30M/W33 interchange ISB NNU 41/670 K30M/W33 | |
| NNU 41/670 K30M/W33 cross reference ISB NNU 41/670 K30M/W33 | |
| NNU 41/670 K30M/W33 Equivalent bearing interchange guide: | |
| Price: | enquiry |
| Model Number: | NNU 41/670 K30M/W33 |
| D | 1090 mm |
| d | 670 mm |
| B | 412 mm |
| C | 412 mm |
| Weight | 1500 Kg |
| Size (mm) | 670x1090x412 |
| Width (mm) | 412 |
| Bearing number | NNU 41/670 K30M/W33 |
| Bore Diameter (mm) | 670 |
| Outer Diameter (mm) | 1090 |
| (Grease) Lubrication Speed | 477 r/min |
| Basic dynamic load rating (C) | 11858 kN |
| Basic static load rating (C0) | 24990 kN |
UCTH209-26J-300 with Setscrew(inch)
CNSORDERNO: Normal-duty(2)
TOGN: UCTH209-26J-300
SDI: B-1/4-28UNF
SD: 1 5/8
ZK212-34 Tapered bore (with adapter) inch - ZK series
DVIS: A-1/4-28UNF
CNSORDERNO: Normal-duty(2)
SDI: ZK212-34
SD: 2 1/8
UCTH207-20J-230 with Setscrew(inch)
CNSORDERNO: Normal-duty(2)
TOGN: UCTH207-20J-230
SDI: B-1/4-28UNF
SD: 1 1/4



NNU 41/670 K30M/W33 PDF download