- Loyal
- 47679/47621
47679/47621 Bearing | Loyal
| 47679/47621 interchange Timken 47679/47621 | |
| 47679/47621 cross reference Timken 47679/47621 | |
| 47679/47621 Equivalent bearing interchange guide: | |
| Price: | enquiry |
| Model Number: | 47679/47621 |
| D | 139,992 mm |
| d | 76,2 mm |
| T | 36,512 mm |
| B | 33,338 mm |
| C | 29,37 mm |
| R | 3,5 mm |
| r | 3,3 mm |
| Size (mm) | 76.2x139.992x36.512 |
| Width (mm) | 36,512 |
| Bearing number | 47679/47621 |
| Bore Diameter (mm) | 76,2 |
| Outer Diameter (mm) | 139,992 |
UCTH207-20J-230 with Setscrew(inch)
CNSORDERNO: Normal-duty(2)
TOGN: UCTH207-20J-230
SDI: B-1/4-28UNF
SD: 1 1/4
UCTH211-34J-300 with Setscrew(inch)
CNSORDERNO: Normal-duty(2)
TOGN: UCTH211-34J-300
SDI: B-R1/8
SD: 2 1/8
UCTH208-25J-300 with Setscrew(inch)
CNSORDERNO: Normal-duty(2)
TOGN: UCTH208-25J-300
SDI: B-1/4-28UNF
SD: 1 9/16
UCTH212-39J-300 with Setscrew(inch)
CNSORDERNO: Normal-duty(2)
TOGN: UCTH212-39J-300
SDI: B-R1/8
SD: 2 7/16



47679/47621 PDF download