- Loyal
- 476/472-B
476/472-B Bearing | Loyal
| 476/472-B interchange Timken 476/472-B | |
| 476/472-B cross reference Timken 476/472-B | |
| 476/472-B Equivalent bearing interchange guide: | |
| Price: | enquiry |
| Model Number: | 476/472-B |
| D | 120 mm |
| d | 60 mm |
| B | 29,007 mm |
| C | 24,237 mm |
| R | 2 mm |
| T1 | 11,095 mm |
| Size (mm) | 60x120x29.007 |
| Width (mm) | 29,007 |
| Bearing number | 476/472-B |
| Bore Diameter (mm) | 60 |
| Outer Diameter (mm) | 120 |
UCTH202-10J-150 with Setscrew(inch)
CNSORDERNO: Normal-duty(2)
TOGN: UCTH202-10J-150
SDI: B-1/4-28UNF
SD: 5/8
ZKX11-32 Tapered bore (with adapter) inch - ZK series
DVIS: A-1/4-28UNF
CNSORDERNO: Medium-duty(X)
SDI: ZKX11-32
SD: 2.00000000
UCTH213-40J-300 with Setscrew(inch)
CNSORDERNO: Normal-duty(2)
TOGN: UCTH213-40J-300
SDI: B-R1/8
SD: 2 1/2
UCTH207-20J-230 with Setscrew(inch)
CNSORDERNO: Normal-duty(2)
TOGN: UCTH207-20J-230
SDI: B-1/4-28UNF
SD: 1 1/4



476/472-B PDF download