- Loyal
- 475/473
475/473 Bearing | Loyal
| 475/473 interchange Timken 475/473 | |
| 475/473 cross reference Timken 475/473 | |
| 475/473 Equivalent bearing interchange guide: | |
| Price: | enquiry |
| Model Number: | 475/473 |
| D | 120 mm |
| d | 55 mm |
| T | 29,794 mm |
| B | 29,007 mm |
| C | 29 mm |
| R | 0,8 mm |
| r | 2 mm |
| Size (mm) | 55x120x29.794 |
| Width (mm) | 29,794 |
| Bearing number | 475/473 |
| Bore Diameter (mm) | 55 |
| Outer Diameter (mm) | 120 |
UCTH206-19J-150 with Setscrew(inch)
CNSORDERNO: Normal-duty(2)
TOGN: UCTH206-19J-150
SDI: B-1/4-28UNF
SD: 1 3/16
UCTH209-27J-300 with Setscrew(inch)
CNSORDERNO: Normal-duty(2)
TOGN: UCTH209-27J-300
SDI: B-1/4-28UNF
SD: 1 11/16
UCTH207-20J-230 with Setscrew(inch)
CNSORDERNO: Normal-duty(2)
TOGN: UCTH207-20J-230
SDI: B-1/4-28UNF
SD: 1 1/4



475/473 PDF download