- Loyal
- E45KRR
E45KRR Bearing | Loyal
| E45KRR interchange Timken E45KRR | |
| E45KRR cross reference Timken E45KRR | |
| E45KRR Equivalent bearing interchange guide: | |
| Price: | enquiry |
| Model Number: | E45KRR |
| P | 21,59 mm |
| S | 21,4 mm |
| d | 45 mm |
| D | 85 mm |
| B | 42,86 mm |
| C | 19 mm |
| O | 24,18 mm |
| L | 4,8 mm |
| F1 | 73,86 mm |
| d1 | 63,5 mm |
| B1 | 56,4 mm |
| B2 | 18,3 mm |
| Weight | 0,825 Kg |
| Size (mm) | 45x85x42.86 |
| Width (mm) | 42,86 |
| Bearing number | E45KRR |
| Bore Diameter (mm) | 45 |
| Outer Diameter (mm) | 85 |
| Basic dynamic load rating (C) | 36 kN |
ZKX11-32 Tapered bore (with adapter) inch - ZK series
DVIS: A-1/4-28UNF
CNSORDERNO: Medium-duty(X)
SDI: ZKX11-32
SD: 2.00000000
UCTH206-19J-150 with Setscrew(inch)
CNSORDERNO: Normal-duty(2)
TOGN: UCTH206-19J-150
SDI: B-1/4-28UNF
SD: 1 3/16
UCTH210-30J-300 with Setscrew(inch)
CNSORDERNO: Normal-duty(2)
TOGN: UCTH210-30J-300
SDI: B-1/4-28UNF
SD: 1 7/8
UCTH209-26J-300 with Setscrew(inch)
CNSORDERNO: Normal-duty(2)
TOGN: UCTH209-26J-300
SDI: B-1/4-28UNF
SD: 1 5/8



E45KRR PDF download