- Loyal
- E30KRRB
E30KRRB Bearing | Loyal
| E30KRRB interchange Timken E30KRRB | |
| E30KRRB cross reference Timken E30KRRB | |
| E30KRRB Equivalent bearing interchange guide: | |
| Price: | enquiry |
| Model Number: | E30KRRB |
| P | 17,78 mm |
| S | 18,3 mm |
| d | 30 mm |
| D | 62 mm |
| B | 36,51 mm |
| C | 16 mm |
| O | 19,56 mm |
| L | 4 mm |
| F1 | 52,53 mm |
| d1 | 44,4 mm |
| B1 | 48,4 mm |
| B2 | 15,9 mm |
| Weight | 0,376 Kg |
| Size (mm) | 30x62x36.51 |
| Width (mm) | 36,51 |
| Bearing number | E30KRRB |
| Bore Diameter (mm) | 30 |
| Outer Diameter (mm) | 62 |
| Basic dynamic load rating (C) | 21,2 kN |
UCTH211-34J-300 with Setscrew(inch)
CNSORDERNO: Normal-duty(2)
TOGN: UCTH211-34J-300
SDI: B-R1/8
SD: 2 1/8
UCTH210-31J-300 with Setscrew(inch)
CNSORDERNO: Normal-duty(2)
TOGN: UCTH210-31J-300
SDI: B-1/4-28UNF
SD: 1 15/16
UCTH208-25J-300 with Setscrew(inch)
CNSORDERNO: Normal-duty(2)
TOGN: UCTH208-25J-300
SDI: B-1/4-28UNF
SD: 1 9/16



E30KRRB PDF download