- Loyal
- 7308-B-TVP
7308-B-TVP Bearing | Loyal
| 7308-B-TVP interchange FAG 7308-B-TVP | |
| 7308-B-TVP cross reference FAG 7308-B-TVP | |
| 7308-B-TVP Equivalent bearing interchange guide: | |
| Price: | enquiry |
| Model Number: | 7308-B-TVP |
| D | 90 mm |
| d | 40 mm |
| B | 23 mm |
| a | 39 mm |
| m | 0,61 kg / Weight |
| α | 40 ° / Angle |
| Size (mm) | 40x90x23 |
| Width (mm) | 23 |
| d1 | 59,5 mm |
| nB | 7100 1/min / Reference speed |
| nG | 9500 1/min / Limiting speed |
| D1 | 71,3 mm |
| Cr | 53000 N / Dynamic load rating (radial) |
| C0r | 34500 N / Static load rating (radial) |
| Bearing number | 7308-B-TVP |
| Cur | 2320 N |
| rmin | 1,5 mm |
| ra max | 1,5 mm |
| r1 min | 1 mm |
| da min | 49 mm |
| Db max | 84,4 mm |
| Da max | 81 mm |
| ra1 max | 1 mm |
| Bore Diameter (mm) | 40 |
| Outer Diameter (mm) | 90 |
UCTH212-39J-300 with Setscrew(inch)
CNSORDERNO: Normal-duty(2)
TOGN: UCTH212-39J-300
SDI: B-R1/8
SD: 2 7/16
UCTH207-20J-230 with Setscrew(inch)
CNSORDERNO: Normal-duty(2)
TOGN: UCTH207-20J-230
SDI: B-1/4-28UNF
SD: 1 1/4



7308-B-TVP PDF download