- Loyal
- 7308 CDB
7308 CDB Bearing | Loyal
| 7308 CDB interchange ISO 7308 CDB | |
| 7308 CDB cross reference ISO 7308 CDB | |
| 7308 CDB Equivalent bearing interchange guide: | |
| Price: | enquiry |
| Model Number: | 7308 CDB |
| D | 90 mm |
| d | 40 mm |
| a | 40,4 mm |
| B1 | 46 mm |
| Size (mm) | 40x90x46 |
| Width (mm) | 46 |
| Bearing number | 7308 CDB |
| Angle (α) | 15 ° |
| Bore Diameter (mm) | 40 |
| Outer Diameter (mm) | 90 |
UCTH208-25J-300 with Setscrew(inch)
CNSORDERNO: Normal-duty(2)
TOGN: UCTH208-25J-300
SDI: B-1/4-28UNF
SD: 1 9/16
UCTH204-12J-150 with Setscrew(inch)
CNSORDERNO: Normal-duty(2)
TOGN: UCTH204-12J-150
SDI: B-1/4-28UNF
SD: 3/4
UCTH201-8J-150 with Setscrew(inch)
CNSORDERNO: Normal-duty(2)
TOGN: UCTH201-8J-150
SDI: B-1/4-28UNF
SD: 1/2



7308 CDB PDF download