- Loyal
- 7308 C
7308 C Bearing | Loyal
| 7308 C interchange Loyal 7308 C | |
| 7308 C cross reference Loyal 7308 C | |
| 7308 C Equivalent bearing interchange guide: | |
| Price: | enquiry |
| Model Number: | 7308 C |
| D | 90 mm |
| d | 40 mm |
| B | 23 mm |
| C | 23 mm |
| a | 20,2 mm |
| Weight | 0,733 Kg |
| Size (mm) | 40x90x23 |
| Width (mm) | 23 |
| Bearing number | 7308 C |
| Angle (α) | 15 ° |
| Bore Diameter (mm) | 40 |
| Outer Diameter (mm) | 90 |
| (Grease) Lubrication Speed | 13000 r/min |
| Basic dynamic load rating (C) | 46,3 kN |
| Basic static load rating (C0) | 29,4 kN |
UCTH206-18J-150 with Setscrew(inch)
CNSORDERNO: Normal-duty(2)
TOGN: UCTH206-18J-150
SDI: B-1/4-28UNF
SD: 1 1/8
UCTH206-19J-150 with Setscrew(inch)
CNSORDERNO: Normal-duty(2)
TOGN: UCTH206-19J-150
SDI: B-1/4-28UNF
SD: 1 3/16
UCTH211-32J-300 with Setscrew(inch)
CNSORDERNO: Normal-duty(2)
TOGN: UCTH211-32J-300
SDI: B-R1/8
SD: 2.00000000



7308 C PDF download