- Loyal
- 7308 BDF
7308 BDF Bearing | Loyal
| 7308 BDF interchange ISO 7308 BDF | |
| 7308 BDF cross reference ISO 7308 BDF | |
| 7308 BDF Equivalent bearing interchange guide: | |
| Price: | enquiry |
| Model Number: | 7308 BDF |
| D | 90 mm |
| d | 40 mm |
| a | 31,5 mm |
| B1 | 46 mm |
| Size (mm) | 40x90x46 |
| Width (mm) | 46 |
| Bearing number | 7308 BDF |
| Angle (α) | 40 ° |
| Bore Diameter (mm) | 40 |
| Outer Diameter (mm) | 90 |
UCTH213-40J-300 with Setscrew(inch)
CNSORDERNO: Normal-duty(2)
TOGN: UCTH213-40J-300
SDI: B-R1/8
SD: 2 1/2
ZK311-32 Tapered bore (with adapter) inch - ZK series
DVIS: A-R1/8
CNSORDERNO: Heavy-duty(3)
SDI: ZK311-32
SD: 2.00000000
ZK312-34 Tapered bore (with adapter) inch - ZK series
DVIS: A-R1/8
CNSORDERNO: Heavy-duty(3)
SDI: ZK312-34
SD: 2 1/8



7308 BDF PDF download