- Loyal
- 7308 BDB
7308 BDB Bearing | Loyal
| 7308 BDB interchange ISO 7308 BDB | |
| 7308 BDB cross reference ISO 7308 BDB | |
| 7308 BDB Equivalent bearing interchange guide: | |
| Price: | enquiry |
| Model Number: | 7308 BDB |
| D | 90 mm |
| d | 40 mm |
| a | 77,5 mm |
| B1 | 46 mm |
| Size (mm) | 40x90x46 |
| Width (mm) | 46 |
| Bearing number | 7308 BDB |
| Angle (α) | 40 ° |
| Bore Diameter (mm) | 40 |
| Outer Diameter (mm) | 90 |
UCTH212-38J-300 with Setscrew(inch)
CNSORDERNO: Normal-duty(2)
TOGN: UCTH212-38J-300
SDI: B-R1/8
SD: 2 3/8
UCTH213-40J-300 with Setscrew(inch)
CNSORDERNO: Normal-duty(2)
TOGN: UCTH213-40J-300
SDI: B-R1/8
SD: 2 1/2
UCTH205-14J-150 with Setscrew(inch)
CNSORDERNO: Normal-duty(2)
TOGN: UCTH205-14J-150
SDI: B-1/4-28UNF
SD: 7/8
UCTH209-28J-300 with Setscrew(inch)
CNSORDERNO: Normal-duty(2)
TOGN: UCTH209-28J-300
SDI: B-1/4-28UNF
SD: 1 3/4



7308 BDB PDF download