- Loyal
- E75KRRB
E75KRRB Bearing | Loyal
| E75KRRB interchange Timken E75KRRB | |
| E75KRRB cross reference Timken E75KRRB | |
| E75KRRB Equivalent bearing interchange guide: | |
| Price: | enquiry |
| Model Number: | E75KRRB |
| P | — |
| S | 37,3 mm |
| d | 75 mm |
| D | 130 mm |
| B | 74,61 mm |
| C | 25 mm |
| O | 34,03 mm |
| L | 6,4 mm |
| F1 | 113,13 mm |
| d1 | 101,6 mm |
| B1 | 91,2 mm |
| B2 | 23,8 mm |
| Weight | 2,64 Kg |
| Size (mm) | 75x130x74.61 |
| Width (mm) | 74,61 |
| Bearing number | E75KRRB |
| Bore Diameter (mm) | 75 |
| Outer Diameter (mm) | 130 |
| Basic dynamic load rating (C) | 69,5 kN |
UCTH205-15J-150 with Setscrew(inch)
CNSORDERNO: Normal-duty(2)
TOGN: UCTH205-15J-150
SDI: B-1/4-28UNF
SD: 15/16
UCTH210-30J-300 with Setscrew(inch)
CNSORDERNO: Normal-duty(2)
TOGN: UCTH210-30J-300
SDI: B-1/4-28UNF
SD: 1 7/8
UCTH212-36J-300 with Setscrew(inch)
CNSORDERNO: Normal-duty(2)
TOGN: UCTH212-36J-300
SDI: B-R1/8
SD: 2 1/4
UCTH207-22J-230 with Setscrew(inch)
CNSORDERNO: Normal-duty(2)
TOGN: UCTH207-22J-230
SDI: B-1/4-28UNF
SD: 1 3/8



E75KRRB PDF download