- Loyal
- E75KRR
E75KRR Bearing | Loyal
| E75KRR interchange Timken E75KRR | |
| E75KRR cross reference Timken E75KRR | |
| E75KRR Equivalent bearing interchange guide: | |
| Price: | enquiry |
| Model Number: | E75KRR |
| P | — |
| S | 37,3 mm |
| d | 75 mm |
| D | 130 mm |
| B | 74,61 mm |
| C | 25 mm |
| O | 34,03 mm |
| L | 6,4 mm |
| F1 | 113,13 mm |
| d1 | 101,6 mm |
| B1 | 91,2 mm |
| B2 | 23,8 mm |
| Weight | 2,64 Kg |
| Size (mm) | 75x130x74.61 |
| Width (mm) | 74,61 |
| Bearing number | E75KRR |
| Bore Diameter (mm) | 75 |
| Outer Diameter (mm) | 130 |
| Basic dynamic load rating (C) | 69,5 kN |
UCTH210-32J-300 with Setscrew(inch)
CNSORDERNO: Normal-duty(2)
TOGN: UCTH210-32J-300
SDI: B-1/4-28UNF
SD: 2.00000000
ZK212-34 Tapered bore (with adapter) inch - ZK series
DVIS: A-1/4-28UNF
CNSORDERNO: Normal-duty(2)
SDI: ZK212-34
SD: 2 1/8
UCTH213-40J-300 with Setscrew(inch)
CNSORDERNO: Normal-duty(2)
TOGN: UCTH213-40J-300
SDI: B-R1/8
SD: 2 1/2
UCTH212-36J-300 with Setscrew(inch)
CNSORDERNO: Normal-duty(2)
TOGN: UCTH212-36J-300
SDI: B-R1/8
SD: 2 1/4



E75KRR PDF download