- Loyal
- 47490/47420D+X1S-47490
47490/47420D+X1S-47490 Bearing | Loyal
| 47490/47420D+X1S-47490 interchange Timken 47490/47420D+X1S-47490 | |
| 47490/47420D+X1S-47490 cross reference Timken 47490/47420D+X1S-47490 | |
| 47490/47420D+X1S-47490 Equivalent bearing interchange guide: | |
| Price: | enquiry |
| Model Number: | 47490/47420D+X1S-47490 |
| D | 120 mm |
| d | 71,438 mm |
| T | 71,438 mm |
| C | 58,738 mm |
| R | 3,5 mm |
| r | 0,8 mm |
| Size (mm) | 71.438x120x71.438 |
| Width (mm) | 71,438 |
| Bearing number | 47490/47420D+X1S-47490 |
| Bore Diameter (mm) | 71,438 |
| Outer Diameter (mm) | 120 |
UCTH212-39J-300 with Setscrew(inch)
CNSORDERNO: Normal-duty(2)
TOGN: UCTH212-39J-300
SDI: B-R1/8
SD: 2 7/16
UCTH211-32J-300 with Setscrew(inch)
CNSORDERNO: Normal-duty(2)
TOGN: UCTH211-32J-300
SDI: B-R1/8
SD: 2.00000000
UCTH201-8J-150 with Setscrew(inch)
CNSORDERNO: Normal-duty(2)
TOGN: UCTH201-8J-150
SDI: B-1/4-28UNF
SD: 1/2
UCTH206-20J-150 with Setscrew(inch)
CNSORDERNO: Normal-duty(2)
TOGN: UCTH206-20J-150
SDI: B-1/4-28UNF
SD: 1 1/4



47490/47420D+X1S-47490 PDF download