- Loyal
- 47490/47420
47490/47420 Bearing | Loyal
| 47490/47420 interchange Timken 47490/47420 | |
| 47490/47420 cross reference Timken 47490/47420 | |
| 47490/47420 Equivalent bearing interchange guide: | |
| Price: | enquiry |
| Model Number: | 47490/47420 |
| R | 3,6 mm |
| d | 71,438 mm |
| D | 120 mm |
| T | 32,545 mm |
| B | 32,545 mm |
| C | 26,195 mm |
| r | 3,3 mm |
| Da | 114 mm |
| Ab | 1,9 mm |
| Aa | 2,2 mm |
| Db | 107 mm |
| da | 79 mm |
| db | 86 mm |
| a - | 6,4 mm |
| Weight | 1,41 Kg |
| Size (mm) | 71.438x120x32.545 |
| Width (mm) | 32,545 |
| Factor (K) | 1,62 |
| Factor (G1) | 98,4 |
| Factor (Cg) | 0,0318 |
| Factor (G2) | 26,3 |
| Bearing number | 47490/47420 |
| Bore Diameter (mm) | 71,438 |
| Outer Diameter (mm) | 120 |
| Calculation factor (e) | 0,36 |
| Basic static load rating (C0) | 249 kN |
| Basic dynamic load rating (C1) | 166 kN |
| Basic dynamic load rating (C90) | 42,9 |
| Basic dynamic load rating (Ca90) | 26,5 |
UCTH205-14J-150 with Setscrew(inch)
CNSORDERNO: Normal-duty(2)
TOGN: UCTH205-14J-150
SDI: B-1/4-28UNF
SD: 7/8
UCTH207-22J-230 with Setscrew(inch)
CNSORDERNO: Normal-duty(2)
TOGN: UCTH207-22J-230
SDI: B-1/4-28UNF
SD: 1 3/8
UCTH213-40J-300 with Setscrew(inch)
CNSORDERNO: Normal-duty(2)
TOGN: UCTH213-40J-300
SDI: B-R1/8
SD: 2 1/2
UCTH202-10J-150 with Setscrew(inch)
CNSORDERNO: Normal-duty(2)
TOGN: UCTH202-10J-150
SDI: B-1/4-28UNF
SD: 5/8



47490/47420 PDF download