- Loyal
- 7218A5TRSU
7218A5TRSU Bearing | Loyal
| 7218A5TRSU interchange NSK 7218A5TRSU | |
| 7218A5TRSU cross reference NSK 7218A5TRSU | |
| 7218A5TRSU Equivalent bearing interchange guide: | |
| Price: | enquiry |
| Model Number: | 7218A5TRSU |
| a | 44,1 mm |
| d | 90 mm |
| D | 160 mm |
| B | 30 mm |
| C | 30 mm |
| D1 | 150 mm |
| D2 | 154 mm |
| d1 | 100 mm |
| Weight | 2,206 Kg |
| r min. | 2,5 mm |
| r1 min. | 1 mm |
| Size (mm) | 90x160x30 |
| Width (mm) | 30 |
| Bearing number | 7218A5TRSU |
| Bore Diameter (mm) | 90 |
| Outer Diameter (mm) | 160 |
| (Grease) Lubrication Speed | 7 500 r/min |
| Basic dynamic load rating (C) | 117 000 kN |
| Basic static load rating (C0) | 100 000 kN |
UCTH211-35J-300 with Setscrew(inch)
CNSORDERNO: Normal-duty(2)
TOGN: UCTH211-35J-300
SDI: B-R1/8
SD: 2 3/16
UCTH208-25J-300 with Setscrew(inch)
CNSORDERNO: Normal-duty(2)
TOGN: UCTH208-25J-300
SDI: B-1/4-28UNF
SD: 1 9/16
UCTH206-20J-150 with Setscrew(inch)
CNSORDERNO: Normal-duty(2)
TOGN: UCTH206-20J-150
SDI: B-1/4-28UNF
SD: 1 1/4



7218A5TRSU PDF download